14 Ιουλίου 2014
Στις 7 Ιουλίου 2014 έφυγε αναπάντεχα η Μαίρη Παπαγεωργίου-Μπρούστα, η οποία υπήρξε επί 17 χρόνια συντονίστρια Διευθύντρια του Αναισθησιολογικού Τμήματος του Νοσοκομείου Παίδων Π&Α Κυριακού.
Η Μαίρη Παπαγεωργίου-Μπρούστα διακρινόταν για την προσήλωση και επιμονή της στη χορήγηση Παιδιατρικής Αναισθησίας σύμφωνα με τις υψηλοτέρου επιπέδου κατευθυντήριες οδηγίες καθώς και στην άρτια συνεχιζόμενη εκπαίδευση πάνω στο ευαίσθητο αυτό αντικείμενο με τη διοργάνωση μεγάλου αριθμού εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων. Η διοργάνωση του Πανευρωπαϊκού Συνέδριου Παιδιατρικής Αναισθησίας στην Αθήνα το 2008, κατά γενική ομολογία ενός από τα καλύτερα των τελευταίων χρόνων, ήταν αποτέλεσμα των δικών της προσπαθειών καθώς και της ακτινοβολίας της στον Ευρωπαϊκό χώρο.
Αποχαιρετούμε ένα εκλεκτό μέλος της Εταιρείας μας, μία έντιμη, ακέραια και πάνω από όλα αγωνίστρια συνάδελφο.
Εκ μέρους της Ελληνικής Αναισθησιολογικής Εταιρείας κατατέθηκε στέφανος και εκφωνήθηκε σύντομος επικήδειος λόγος κατά την εξόδιο ακολουθία της.