30 Ιουλίου 2016
Πριν λίγες μέρες έφυγε για πάντα από κοντά μας πλήρης ημερών η Σόνια Δέα-Καμβύση μία από τις μεγάλες Ελληνίδες αναισθησιολόγους του 20ου αιώνα. Υπήρξε διευθύντρια του αναισθησιολογικού τμήματος του Λαϊκού Νοσοκομείου Αθηνών (1962-1986), αφοσιωμένη στη σωστή εκπαίδευση και άσκηση της ειδικότητας. Είχε ισχυρή προσωπικότητα και άριστες γνώσεις, άφησε πίσω της μαθητές που στελέχωσαν και συνεχίζουν να στελεχώνουν τα μεγαλύτερα νοσοκομεία της χώρας. Ήταν η πρώτη αναισθησιολόγος που εξελέγη Εντεταλμένη Υφηγήτρια στην Ιατρική Σχολή του ΕΚΠΑ και ένας από τους ιδρυτές του περιοδικού «Ελληνική Αναισθησιολογία». Διετέλεσε πρόεδρος της εξεταστικής επιτροπής στις εξετάσεις ειδικότητας γιά περισσότερα από 20 έτη και μετέφρασε στα Ελληνικά τρία βιβλία τα οποία προσέφεραν σημαντικές γνώσεις στην εποχή τους: Βασικές Αρχές Αναισθησιολογίας, Εντατική Μετεγχειρητική Αγωγή και Εγχειρίδιο Αντιμετώπισης του Πόνου.