18 Δεκεμβρίου 2012
Η συνεδρίαση έλαβε χώρα στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Λιουμπλιάνα, ένα κτίριο σχετικά παλαιό αλλά πολύ καλοδιατηρημένο και πεντακάθαρο. Εντύπωση προκαλούσε η ησυχία που επικρατούσε στους χώρους του αλλά και η ευγένεια και η εξυπηρετικότητα των υπαλλήλων του.
Η συνεδρίαση της πρώτης μέρας ξεκίνησε με το θερμό καλωσόρισμα από τη διευθύντρια Ιατρικής Υπηρεσίας του Νοσοκομείου και από την καθηγήτρια Αναισθησιολογίας κ. VesnaPaver-Erzen. Ακολούθησε μία παρουσίαση του ISIA (International School Of Instructors in Anesthesiology) το οποίο επεκτείνεται στη Σλοβενία. Δύο μέλη της αναισθησιολογικής κοινότητας της Σλοβενίας πήραν μέρος στο ISIA ΙΙΙ που έλαβε χώρα στην Κρήτη τον περασμένο Οκτώβριο.
Ακολούθησαν δύο διαλέξεις πάνω στην εκπαίδευση μέσω προσομοιωτών. Η πρώτη πάνω στην ένταξη της προσομοίωσης στην εκπαίδευση και στην αξιολόγηση των εκπαιδευομένων από τον ZlatcoFras και η δεύτερη πάνω στην προσομοίωση και την ασφάλεια των ασθενών: Μπορούμε να σώσουμε ζωές ασθενών καθιερώνοντας την εκπαίδευση μέσω προσομοιωτών; από τον StefanGisin (διευθυντή του Κέντρου Προσομοίωσης της Βασιλείας στην Ελβετία). Υπάρχουν αναδρομικές μελέτες με θετικά αποτελέσματα σε βελτίωση Apgarscore σε νεογέννητα κατά τους τοκετούς όπως και στη χειρουργική δεξιότητα κατά τις λαπαροσκοπικές επεμβάσεις. Συνιστά δε τη χρήση των προσομοιωτών και στη συνεχιζόμενη εκπαίδευση. Τα μεγάλα Πανεπιστημιακά Νοσοκομεία θα πρέπει να έχουν κέντρα προσομοίωσης που να καλύπτουν όλες τις ειδικότητες.
Ακολούθησε ένα σενάριο προσομοίωσης στο Κέντρο Προσομοίωσης του Νοσοκομείου. Προηγήθηκε η λήψη ιστορικού από τον ασθενή, έγινε η εισαγωγή στην αναισθησία και επακολούθησε αλλεργικό shock το οποίο αντιμετωπίστηκε από τον ειδικευόμενο. Ακολούθησε ανάλυση του περιστατικού. Αυτά μεταδίδονταν στο αμφιθέατρο. Μετά ο εκπαιδευτής και οι εκπαιδευόμενοι προσήλθαν στο αμφιθέατρο όπου επακολούθησε συζήτηση.
Το κέντρο προσομοίωσης του Νοσοκομείου της Λιουμπλιάνα αποτελείται από μία μεγάλη αίθουσα χειρουργείου με την κούκλα και όλα τα απαραίτητα μόνιτορ. Δίπλα υπάρχει άλλη μία αίθουσα προσομοίωσης στη λαπαροσκοπική χειρουργική. Υπάρχει η αίθουσα ανάλυσης του περιστατικού με ένα μεγάλο τραπέζι, διαφανοσκόπια κ.λπ. και χώροι αποθήκευσης υλικού. Λειτουργεί από το 2011 και οφείλεται αποκλειστικά στις άοκνες προσπάθειες επί 6 χρόνια της καθηγήτριας κ. VesnaPaver-Erzenκαι κατά 60% η δημιουργία της προήλθε από χορηγίες φαρμακευτικών εταιρειών.
Ακολούθησε η συνεδρίαση των υποεπιτροπών.
Συζητήθηκαν τα νέα κριτήρια για την αξιολόγηση και τη διαπίστευση των επιστημονικών εκδηλώσεων από την EACMEE τα οποία θα ισχύσουν από τον Ιανουάριο του 2013.
Θα πρέπει να υπάρξει μια κατευθυντήρια οδηγία από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τον ελάχιστο αποδεκτό χρόνο ειδικότητας στην Αναισθησιολογία στην Ευρώπη ο οποίος πρέπει να είναι τα 4 χρόνια. Στο κεφάλαιο 6 των κατευθυντηρίων οδηγιών για την εκπαίδευση πρέπει να προστεθεί η αξιολόγηση των εκπαιδευτών. Βλ. Anesthesiology 2009 111:709-16
Συζητήθηκε το κριτήριο αξιολόγησης των ειδικευομένων DOBS Direct Observation of Procedural Skills.
Τη δεύτερη μέρα συζητήθηκαν και επικυρώθηκαν τα πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης στο Παρίσι.
Άννα Μαλισιώβα